Preps

Wednesday, Feb 27 2013 10:48 PM

Local qualifiers for CIF State Wrestling Championships

By The Bakersfield Californian

State rankings (last updated Feb. 21) listed where applicable. The code next to each opponent's name signifies that wrestler's section and place at that section's Masters meet. SS-Southern, SD-San Diego, LA-Los Angeles, CC-Central Coast, SF-San Francisco, OS-Oakland, NC-North Coast, NS-Northern.

106 pounds

No. 18 Carlos Herrera Bakersfield

Sophomore (36-15)

Masters finish: Sixth

Best tournament results: Fourth at Temecula Valley, second at Raul Huerta, SWYL champion

Last year at state: Did not qualify

First opponent: No. 17 Martin Garcia, Laguna Hills, SS-2

113 pounds

No. 6 Isaiah Hokit, Wasco

Sophomore (38-4)

Masters finish: Second

Best tournament results: Bash champion; fourth at Doc Buchanan; Kern County champion; Five Counties runner-up; Sierra-Sequoia champion

Last year at state: Fourth place at 106

First opponent: Clay Shropshire, Loomis-Del Oro, SJ-5

No. 23 Marco Velasquez Foothill

Junior (42-9)

Masters finish: Sixth

Best tournament results: Third at CIT Morro Bay, fourth at Reno TOC, Coyote Classic champion, 3x SEYL champion

Last year at state: 0-2 at 106

First opponent: Brian Guerrero, Rancho Cotate, NC-2

120 pounds

No. 13 Nick Marquez, Foothill

Senior (44-8)

Masters finish: Seventh

Best tournament results: CIT Morro Bay runner-up, third at Reno TOC, sixth at Doc Buchanan, Coyote Classic champion

Last year at state: Did not qualify (1-2 at 112 in 2011)

First opponent: No. 7 Kasey Klaus, Vacaville, SJ-1

Arik Onsurez, Bakersfield

Junior (29-15)

Masters finish: Eighth

Best tournament results: Second at Raul Huerta, SWYL champion, sixth at Yosemite Divisional

Last year at state: Did not qualify

First opponent: No. 9 Ronnie Stevens, Oakdale, SJ-2

126 pounds

No. 2 Vincent Gomez, Frontier

Senior (36-3)

Masters finish: Champion

Best tournament results: El Dorado runner-up, West Coast Classic champion, Doc Buchanan runner-up, Kern County champion, SWYL champion, Yosemite Division runner-up

Last year at state: Did not qualify (sixth at 103 in 2010, top 12 at 112 in 2011)

First opponent: No. 24 Joshy Cortez, Temecula Valley, SS-6

No. 18 Josh Hokit, Wasco

Freshman (33-8)

Masters finish: Fourth

Best tournament results: Bash champion, sixth at Doc Buchanan, second at Kern County, seventh at Five Counties, Sierra-Sequoia champion

Last year at state: N/A

First opponent: No. 12 Cameron Bailey, Vacaville, SJ-3

Adam Bracamonte, East

Senior (33-7)

Masters finish: 10th

Best tournament results: Coyote Classic runner-up, third at Dinuba, Kern County runner-up, SEYL champion, sixth at Yosemite Div.

Last year at state: Did not qualify

First opponent: Daniel Williams, Hughson, SJ-6; or Eric Crammer, Gunn, CC-2

132 pounds

No. 13 Izaiah OzunaFrontier

Senior (38-10)

Masters finish: Fourth

Best tournament results: West Coast Classic champion, Kern County champion, third at CIT Morro Bay, SWYL champion, third at Yosemite Divisional

Last year at state: 1-2 at 126

First opponent: James Valenzuela, Madera, CS-10; or No. 29 Jacob Beas, Temescal Canyon, SS-3

No. 34 Antonio GutierrezBakersfield

Freshman (31-12)

Masters finish: Seventh

Best tournament results: Fifth at Chukchansi; third at Kern County; second at Raul Huerta, sixth at Yosemite Divisional

Last year at state: N/A

First opponent: No. 8 Austin Solari, Brentwood-Liberty, NC-1

138 pounds

No local qualifiers

145 pounds

No. 8 A.J. Fierro, Bakersfield

Senior (33-9)

Masters finish: Third

Best tournament results: Second at Chukchansi, third at Raul Huerta, third at Yosemite Div.

Last year at state: 3-2 (top 12) at 160

First opponent: Garret Heath, Novato, NC-3

152 pounds

No. 2 Coleman Hammond, Bakersfield

Senior (39-4)

Masters finish: Second

Best tournament results: Temecula Valley champion, fourth at Doc Buchanan, Raul Huerta champion

Last year: Third place at 152

First opponent: No. 24 Amir Hassan, Westlake, SS-4

160 pounds

No. 11 Hunter Hodges, Bakersfield

Senior (33-8)

Masters finish: Second

Best tournament results: Seventh at Reno TOC; sixth at Doc Buchanan; Raul Huerta champion; second at Yosemite Divisional

Last year at state: Did not qualify

First opponent: Ruben Avila, Elsinore, SS-9

No. 12 Kyle Shepherd, Frontier

Senior (39-10)

Masters finish: Seventh

Best tournament results: El Dorado champion, West Coast Classic runner-up, fifth at Doc Buchanan, Kern County champion, CIT Morro Bay runner-up

Last year at state: 1-2 at 160

First opponent: No. 2 Nicholas Fiegener, Folsom, SJ-1

170 pounds

No. 8 Bryce Martin, Bakersfield

Junior (40-8)

Masters finish: Champion

Best tournament results: Seventh at Reno TOC; sixth at Doc Buchanan; fourth at Temecula Valley, Yosemite Divisional champion

Last year at state: 1-2 at 126

First opponent: No. 18 Ezra Morgan, Napa, SJ-7

No. 36 Ryan Holmes, Stockdale

Senior (36-16)

Masters finish: Eighth

Best tournament results: Carter Invitational runner-up, CIT Morro Bay runner-up, fourth at Chukchansi, fourth at California Coast Classic, eighth at Raul Huerta

Last year at state: 1-2 at 170

First opponent: No. 3 Keaton Subjeck, Oak Ridge, SJ-2

Adrian Hernandez, Kennedy

Senior (27-7)

Masters finish: Sixth

Best tournament results: Fifth at Coyote Classic, Almond Classic champion, second at Kern County, SSL champion

Last year at state: Did not qualify

First opponent: No. 2 Peter Santos, Oakmont, SJ-1

182 pounds

No. 4 Kyle Pope, Bakersfield

Senior (32-5)

Masters finish: Second

Best tournament results: Chukchansi champion; second at Reno TOC; fourth at Doc Buchanan; second at Yosemite Divisional

Last year at state: Runner-up at 182

First opponent: No. 13 Zachary Claiborne, Oak Ridge, SJ-6

No. 22 Dillon Harroun, Tehachapi

Senior (32-4)

Masters finish: Fifth

Best tournament results: Coyote Classic chmapion, Kern County champion, CIT Morro Bay champion

Last year at state: Did not qualify

First opponent: No. 23 Jacob Golden, Monterey, CC-2

Jose Robledo, Jr., Wasco

Junior (35-7)

Masters finish: Fourth

Best tournament results: Third at the Bash, third at Kern County, SSL champion, Sierra-Sequoia champion

Last year at state: Did not qualify

First opponent: No. 12 Joey Banks, Elk Grove-Franklin, SJ-2

Carlos Montejo, Frontier

Junior (30-15)

Masters finish: Eighth

Best tournament results: Seventh at El Dorado, Coyote Classic runner-up, West Coast Classic runner-up, Kern County runner-up, CIT Morro Bay runner-up

Last year at state: Did not qualify

First opponent: No. 31 Javier Vasquez, Channel Islands, SS-2

195 pounds

No. 9 Josh Bailey, Frontier

Junior (42-5)

Masters finish: Third

Best tournament results: El Dorado champion, West Coast Classic champion, fourth at Doc Buchanan, Kern County champion, CIT Morro Bay runner-up, Yosemite Divisional runner-up

Last year at state: Did not qualify

First opponent: Hayden Kaae, Etna, NS-1

No. 31 Nick Kidd, Bakersfield

Senior (29-13)

Masters finish: Fourth

Best tournament results: Third at Kern County; fifth at Raul Huerta; second at Dinuba; third at Yosemite Divisional

Last year at state: Did not qualify

First opponent: No. 2 Mason Kumashiro, Los Alamitos, SS-1

Jaccob Lopez, Ridgeview

Sophomore (26-8)

Masters finish: Fifth

Best tournament results: Mission Oak True Wrestler runner-up, third at Atascadero, 2x SYL champion, fourth at Yosemite Divisional

Last year at state: Did not qualify

First opponent: Adam Waller, Escondido, SD-1

220 pounds

No. 1 Sean Medley, Wasco

Senior (41-1)

Masters finish: Champion

Best tournament results: Bash champion, third at Doc Buchanan, Kern County champion, Five Counties champion, Sierra-Sequoia champion

Last year at state: Fourth place at 220

First opponent: Dominic Freesha, Escalon, SJ-7

No. 22 Augie Alcantar, Frontier

Senior (40-9)

Masters finish: Fifth

Best tournament results: Coyote Classic champion, West Coast Classic runner-up, CIT Morro Bay champion, Yosemite Divisional runner-up

Last year at state: Did not qualify

First opponent: No. 15 Miracle Tausaga, Mt. Miguel, SD-1

Heavyweight

No. 16 Garret Johnson, Wasco

Senior (32-10)

Masters finish: Sixth

Best tournament results: Bash runner-up, fourth at Doc Buchanan, third at Kern County, seventh at Five Counties, Sierra-Sequoia runner-up

Last year at state: 0-2 at heavyweight

First opponent: No. 26 Gary Miltenberger, Fremont, CC-2

Gabriel Rosas, Ridgeview

Senior (28-10)

Masters finish: Ninth

Best tournament results: Mission Oak True Wrestler runner-up, third at El Camino, SYL champion, fifth at Yosemite Divisional

Last year at state: Did not qualify

First opponent: No. 2 Nour Abdullatif, Roosevelt, SS-8

Have something to share? Comment on this story

Bakersfield.com Daily Deal!

Bakersfield Blaze

Daily Deal

Half off a 4 Pack of Blaze Tickets with 4 hot dogs and 4 sodas

Value
$60
% Off
50%
You Save
$30
7 Bought
Buy Now! See more deals
What do you think?