Preps

Tuesday, Jul 02 2013 10:51 PM

2013 Spring sports All-league teams

By The Bakersfield Californian

Here are the 2013 spring sports All-League teams:

Baseball

Southwest Yosemite

Co-Most Valuable Players: Max Carter, Stockdale, and Corbin Burnes, Centennial

Most Valuable Pitcher: Allan Winans, Frontier

Rookie of the Year: Tyler Smith, Independence

FIRST TEAM

Christian Sinnott, Liberty

Andrew Daughtery, Centennial

Junior Felix, Stockdale

Eddie Torres, Frontier

Harrison Smith, Frontier

Mason Perryman, Bakersfield

Zach Tanner, Stockdale

Mitchell Haas, Centennial

Josh Stone, Stockdale

Christian Deaton, Frontier

Jamie Carroll, Stockdale

SECOND TEAM

Kyle King, Frontier

Luke Andrews, Liberty

Jacob Herrera, Bakersfield

Josh Medina, Liberty

Andrew Hansen, Centennial

Ross Puskarich, Liberty

Kyle Speaks, Frontier

Jassen Oliver, Liberty

Brooks Douglass, Frontier

Marco Montano, Independence

Tyler Whitehead, Bakersfield

Kaidan Meadows, Liberty

 

Southeast Yosemite

Player of the Year: Jake Sweaney, Garces

Pitcher of the Year: Tristan Hammans, Garces

Rookie of the Year: Sagun Gainey, Tehachapi

FIRST TEAM

Matt Strosnider, Garces

Vincent Del Papa, Garces

C.J. McAninch, North

Robert Bennitt, North

Junior Juarez, East

Jake Pavletich, Garces

Michael Zuniga, North

Michael Llamas, Tehachapi

Jeffrey Rogan, East

Jack Anspach, Garces

Blake Waters, Tehachapi

Tanner Vieyra, East

Kennith Esparza, East

SECOND TEAM

Tim Billingsley, East

Chase Bewley, North

Reid Feeley, Tehachapi

Angel Villa, East

Adam Boatman, Foothill

Trey Davidson, Garces

Cole Frayne, Highland

Kevin Kizzar, North

Tyler Huebner, Tehachapi

Gerardo Villa, Foothill

David Flores, North

Nick Urso, Tehachapi

Joey Cooper, Highland

Sinjin Hayes, Foothill

HONORABLE MENTION

Chris Jerdin, East; Noe Reyes, East; Luis Carrillo, Foothill; Sterling Riley, Garces; Vincent Hudiburg, Garces; Adam Hartwick, Garces; Hudson Hartley, Garces; Tyson Hays, Highland; Dustin Hubbard, Highland; Josh Bertey, North; Jacob Lucas, North; Auzie Ward, North

 

South Yosemite

Player of the Year: Hunter Villanueva, West

Co-Pitchers of the Year: Austin Toerner, Golden Valley, and Alex Villalobos, Ridgeview

Rookie of the Year: Blesam Sadang, Golden Valley

FIRST TEAM

Kyle James, Ridgeview

Andy Cantu, Golden Valley

David Ruiz, Mira Monte

Juan Gonzales, South

Omar Gamboa, West

Junior Cuellar, Golden Valley

Chase Stebbins, Ridgeview

Kyle Willman, Ridgeview

Luis Martinez, Ridgeview

Robert Duran, South

Felipe Soto, Mira Monte

SECOND TEAM

Xavier Salas, Mira Monte

Aaron Charles, Ridgeview

Jesus Mendoza, Mira Monte

Andrew Peredes, Golden Valley

Alex Cruz, West

Ruben Cuellar, Golden Valley

Larry Rodriguez, Golden Valley

Josh Hernandez, Golden Valley

Gage McDermott, Mira Monte

Elias Legoretta, West

Josh Ramos, West

 

Softball

Southwest Yosemite

Co-Most Valuable Players: Ashlee Rex, Stockdale, and Brenna Vasquez, Frontier

Rookie of the Year: Quinn Giesick, Liberty

FIRST TEAM

Samantha Escobar, Frontier

Trisha McNew, Centennial

Karissa Nickeson, Frontier

Tori Zimmermann, Liberty

Baylee Boren, Stockdale

Lucy Lopez, Stockdale

Emily Escobar, Frontier

Madison Aurin, Centennial

Samantha Campos, Centennial

Daisy Taylor, Centennial

Kiley Keeter, Frontier

Marisela Gonzales, Independence

SECOND TEAM

Isabelle Martinez, Independence

Vanessa Morales, Bakersfield

McKenna Valencia, Stockdale

Lauren Cowden, Centennial

Madison Hightower, Centennial

Katie James, Bakersfield

Maryssa Melendez, Stockdale

Izzy Gonzales, Frontier

Sierra Sagasta, Bakersfield

Aryka Chavez, Stockdale

Kaycee Olson, Frontier

Aaleyah Mohara, Centennial

Ashleighrae Velasquez, Independence

Xochitl Ramirez, Bakersfield

 

Southeast Yosemite

Co-Most Valuable Players: Rachael Metzger, Garces, and Maggie Arriola, Garces

Rookie of the Year: Maricela Romero, North

FIRST TEAM

Cassie Handel, Garces

Alexa Gonzales, East

Monique Dyer, North

Haley Witt, Garces

Kendall Kapitzke, Tehachapi

Bayleigh Heineman, North

Marisia Noriega, Foothill

Sophia Gonzales, East

Jillian Froehlich, Garces

Alex Avila, North

Marissa Mojica, East

Tyler Hughes, Garces

Shalldyn Esry, North

SECOND TEAM

Anna Bosworth, North

Colby Berry, Tehachapi

Jessie Guzman, Foothill

Naize Ubay, Garces

Emily Mejia, Tehachapi

Alyssa Castenada, Foothill

Jessica Karr, North

Alyssa Garcia, Garces

Jazmyn Daniels, East

Alexis Solice, Highland

Trisha Ruiz, Foothill

Brittany Puetz, Tehachapi

 

South Sequoia

Co-Most Valuable Players: Arizona Pilgrim, Taft, and Caitlyn Emberson, Taft

FIRST TEAM

Haylee Tracy, Taft

Mikaela Davis, Taft

Kelsey Wilmer, Taft

Halle Neher, Taft

Johanna Wilke, Taft

Corie Evans, Taft

Michelle Macias, Wasco

Esmeralda Castro, Wasco

Izzy Romero, Wasco

Taylor Wyrick, Chavez

Alex Sotomayor, Chavez

Grace Sotomayor, Chavez

Danissa Garza, Shafter

Avery Sanchez, Shafter

SECOND TEAM

Sadie Salazar, Chavez

Jordyn Jimenez, Chavez

Stephanie Rodriguez, Chavez

Val Vega, Chavez

Kendyl Estes, Shafter

Tasha Neri, Shafter

Jenna Sanchez, Shafter

Brooke Cowan, Shafter

Arlene Bernal, Wasco

Madison Wedel, Wasco

Jasmine Sanchez, Wasco

Desiree Luna, Kennedy

Boys track and field

Southwest Yosemite

Track MVP: Blake Haney, Stockdale

Field MVP: Scotty Newton, Bakersfield

FIRST TEAM

Colton Foster, Frontier

Jacob Barger, Frontier

Connor Fisher, Stockdale

Fransico Sillas, Centennial

Bryce Huggins, Bakersfield

Gabriel Gaeta, Frontier

SECOND TEAM

Alec Benavides, Stockdale

Tristan Watson, Stockdale

Anthony Mariscal, Liberty

Colby Lutje, Centennial

Brandon Kan, Frontier

Adarius Rowel, Stockdale

 

Southeast Yosemite

Track MVP: Elijah Baier, Highland

Field MVP: Quinton Ware, North

FIRST TEAM

Andrew Jimenez, Tehachapi

David Blakely, North

Kevin Rooney, Tehachapi

David Garcia, Highland

Cameron Gamble, Tehachapi

Scott Barnes, North

SECOND TEAM

Richard Ortiz, Highland

Dywain Bowden, Foothill

Chris Garcia, Foothill

Eric Terrazas, North

Isiah Hutto, Tehachapi

Calvin Herman, Tehachapi

HONORABLE MENTION

Grant Reed, North; Jesus Garcia, East; Caleb Hutto, Tehachapi; John Stanley, Highland; Joel Lopez, North; Ethan Machado, Highland; Ian Neufeld, Tehachapi; Anthony Rodriguez, Foothill; Curtis Threlkeld, North; Mike Contreras, Tehachapi; Jacob Kolb, North; Skylar Valencia, Tehachapi; Brendan Johnson, Highland

 

South Yosemite

Track MVP: Ivan Gonzalez, Ridgeview

Field MVP: Fondereaux Wilson, West

FIRST TEAM

Luis Matos, Golden Valley

Isaiah Gonzales, Mira Monte

Jesse Hodges, Golden Valley

Tyler Moore, West

Herman Day, Ridgeview

Tim Fisher, West

SECOND TEAM

Josh Cantu, Mira Monte

Gabriel Perez, West

Gustavo Del Castillo, West

Ricky Gooden, West

Anthony Morones, Ridgeview

Tristan McGee, Golden Valley

 

South Sequoia

FIRST TEAM

Derrick Barton, Shafter

Jose Espinoza, Shafter

Joseph Munoz, Shafter

Carlos Morfin, Wasco

Matt Smith, Bakersfield Christian

Jose Gutierrez, Kennedy

Hernan Garcia, Kennedy

Josh Black, Wasco

Alberto Perez, Kennedy

Girls track and field

Southwest Yosemite

Track MVP: Morganne Hill, Liberty

Field MVP: Rae Blansett, Liberty

FIRST TEAM

Brena Andrews, Independence

Chloe Carlson, Centennial

Molly Pruett, Centennial

Bryn Williamson, Centennial

Sarah Harvey, Frontier

Shelby Rothberg, Centennial

SECOND TEAM

Camille Campos, Stockdale

Ambar Cruz, Frontier

Jessica Campbell, Frontier

R Leesha Gooden, Liberty

Kiare Tanner, Stockdale

Asia Chesley, Stockdale

 

Southeast Yosemite

Co-Track MVPs: Daniela Mendez, Foothill, and Ariana Mariscal, North

Field MVP: Veronica Slade, North

FIRST TEAM

Melefusi Eke, East

Ebony Turner, Foothill

Savannah Berry, North

Adrianna Vasquez, Foothill

Julianne Finch, Garces

Hope Green, North

SECOND TEAM

Summer Tsosie, North

Kayla Shadden, North

Sydney Roman, East

Daizhiana Ebert, Foothill

Adrianne Jacobs, Tehachapi

HONORABLE MENTION

Brooke Gardner, Tehachapi; Tiffany Tellez, Foothill; Aliayah Kohn, Highland; Kenzie Talbot, North; Angel Valdez, East; Natalie Silva, Foothill; Jessica Perrault, Tehachapi; Paradise Pelzer, North; Estefani Perez, North; Madison Eberle, Tehachapi; Amber Farrelli, North; Anna Szymanska, Tehachapi; Alexis Namey, Tehachapi; Nicole Sutton, North; Sarah Stickney, Tehachapi; Julissa Mosley, Highland; Rebecca Vasquez, Highland

 

South Yosemite

Track MVP: Nitoyra Bone, Golden Valley

Field MVP: Khadijah Watkins, Golden Valley

FIRST TEAM

Diamond Thompson, Golden Valley

Keira Brown, Golden Valley

Amanda Reyes, Mira Monte

Alana Rueh, Ridgeview

Kelly Hartfield, West

Leah Theroux, West

SECOND TEAM

Lashya Morgan, Ridgeview

Terranesha Langston, Mira Monte

Taijalon Jenkins, Ridgeview

Peatsy Arevalos, Golden Valley

Paola Sylevestre, Golden Valley

Sha Nya Terry, South

 

South Sequoia

FIRST TEAM

Nicolette Aldape, Shafter

Eva Viss, Shafter

Sarah Reyna, Shafter

Ashley Foster, Shafter

Siena Benavides, Arvin

Elchi Ipac, Chavez

Taylan Erro, Taft

Jessica De La O, Arvin

Kelly McGiffney, Bakersfield Christian

Boys golf

Southwest Yosemite

Dalton Weaver, Stockdale

Konner Baker, Frontier

Trevor Stan, Liberty

Tyler Burnes, Centennial

Dean McBride, Stockdale

Warren Miller, Liberty

Brandon In, Stockdale

Jake Haddad, Stockdale

Tyler Whitehead, Bakersfield

Anthony Starbuck, Bakersfield

Southeast Yosemite

Christian Sanders, Garces

Matt Layton, Garces

Johnny Hathaway, Garces

Will Naworski, Garces

Colton Rudie, Garces

Wesley Barton, Tehachapi

Dylan Faulkner, Highland

Tyler Smart, North

Hunter Hopkins, North

Dylan Britt, North

Have something to share? Comment on this story

Bakersfield.com Daily Deal!

Stylz MMA

Daily Deal

$20 of Merchandise for $10 from Stylz MMA

Value
$20
% Off
50%
You Save
$10
0 Bought
Buy Now! See more deals
What do you think?