Preps

Saturday, Dec 15 2012 10:58 PM

Dec. 15 high school roundup

By The Bakersfield Californian

Boys basketball

Shafter tournament

Stockdale 80, Golden Valley 48

SHS (8-0): Bayne 11, Allen 3, Williams 13, Thompson 5, McCants 19, Ojeriahki 3, Andrews 6, Purdy 14, Allmon 4, Boston 2.

GVHS: Fair 2, Grandson 11, Hodge 2, Dorrough 5, Armstrong 7, Blanche 2, Cooper 19.

Frazier Mountain 42, Delano 39

FMHS: Penner 9, Stevenson 2, Rustic 3, Ryan 18, Richards 3, Gibson 7.

DHS: Ramos 11, Amado 2, Penn 5, Galafate 6, Kelly 8, Ayon 5, Murillo 2.

Rosamond 45, North 43

RHS: McKnight 5, Lux 18, Knoble 4, Johnson 12, Page 6.

NHS: Reyes 10, Twiss 3, Flores 4, Butcher 2, Porter 4, Baker 15, Ward 3, Swan 2.

Mira Monte 55, Wasco 43

MMHS: Huggins 25, Mannings 5, Billingsly 5, Harding 2, Baker 2, Matthews 11, Brown 2. Manning 3.

WHS: Sanchez 4, Grinner 1, Martinez 3, Cabada 6, Nolbert 12, Castro 3, Marquez 2, Juarez 2, Shail 10.

Frazier Mountain 49, Arvin 45

FMHS: Penner 3, Rustic 2, Ryan 27, Oman 1, Hammond 3, Stowell 13.

AHS: Llanas 9, Longmire 17, Tonoco 11, Ruiz 6, Cevercer 2.

Tehachapi 64, Shafter 53

THS: Scaggs 6, Saavedra 13, Llamas 7, Flick 8, McDovich 6, Roney 7, Hedberg 6, Fjeld 2, Johnson 9.

SHS: Millwee 8, Garcia 8, Denogean 8, Trujillo 4, Hiebert 5, Alexander 3, Cruz 7, Bloemhof 8, Alvarez 2.

Notes: "Top Team" award: Stockdale; Kiwanis "Team Award": Rosamond; MVP: Keith McCants, Stockdale; Outstanding offensive player: Braxton Huggins, Mira Monte; Outstanding defensive player: Christian Bayne, Stockdale; All-tournament: Alex Williams, Stockdale; Jonny Saavedra, Tehachapi; Keith Cooper and David Grandson, Golden Valley; David Reyes, North.

East tournament

West 55, Bak. Christian 54

BCHS (3-5): Chandler Hilken 7, Josh Jackson 4, Sam Berkshire 4, Owen Schoneveld 5, Austin Huckaby 10, Darren VandenBerge 1, Bryson Wind 18 (13 reb).

Garces 56, East 51

GHS: Croney 5 (7 assists), Layton 5, Pena 13, Jackson 21 (12 reb), Gapper 12.

Other scores

East JV d. Foothill

Highland d. Ridgeview

Bakersfield d. Redwood

3rd place game -- Fresno-Edison d. South

Consolation championship-- Centennial 62, Frontier 39

Championship

Independence 70, Liberty 44

IHS (11-1): Johnson 18, Clark 11, Henderson 10, Check 8, Moore 7, Reed 6, Robinson 5, Campbell 3, Livingston 2.

Notes: Malcolm Johnson was tournament MVP; Issac Clark was All-tournament.

Girls Basketball

Arvin Tournament

Mira Monte 34, Highland 17

MMHS: Capes 4, Jimena 4, Reyes 11, Sanchez 4, Oats 7.

HHS: Espinoza 2, Rivera 2, Roberson 2, Rodriguez 2, Jurado 2, McDaniels 5.

Frazier Mountain 36, South 13

FMHS: McNealy 7, Henderson 2, Pilgrim 12, Teare 12, Mullen 2.

SHS: Thomas 4, Rivas 3, Terry 4, Spencer 2.

West 46, Mira Monte 37

WHS: Cardoza 10, Norman 2, Marzette 2, Brown 14, Sorriell 11, Porter 4, Braxton 3.

MMHS: Jimena 6, Reyes 8, Daniels 2, Jueta 6, Oats 16.

Foothill 32, Hanford-Sierra Pacific 30

FHS: Jimenez 5, Cisneros 8, Mendez 6, Cobian 2, Ebert 2, Gomez 6, Vasquez 3.

SPHS: Martin 1, De La Mora 4, Rubalcava 9, Simmons 9, Brown 2, Leasure 2.

Wasco 40, McFarland 30

WHS: Esnoz 15, Shugart 15, Linares 8, Marr 2.

MHS: Ortega 13, Garcia 2, Zermeno 6, Guzman 2, Medina 7.

hanford-Sierra Pacific 39, East 7

EHS: Armedo 4, Webb 3.

SPHS: Martin 2, De La Mora 10, Teja 4, Acevedo 3, Rubalcava 12, Simmons 2, Gonzalez 2, Leasure 4.

Frazier MTN 38, Kern Valley 36

FMHS: McNealy 3, Pilgrim 18, Teare 14, Mullen 3.

KVHS: Whitten 13, Eirich 2, Barnum 2, Gallis 8, Yasmin 11.

Consolation championship

Golden Valley 33, Arvin 25

AHS (6-5): Perez 2, Vasquez 2, Morales 8, Valadez 6, Torres 4, Mendez 2.

GVHS: Bell 2, Martinez 2, Cheatham 11, Bone 15, Hayes 2.

Semifinals

Tehachapi 43, Fresno-Hoover 30

THS: Garcia 11, Peacon 8, Frey 6 (7 blocks), Simpson 12 (11 rebounds), Cowee 6 (13 rebounds).

HHS (5-5): Thornton 2, Perez 5, Rodriguez 2, Brown 10, Castano 2, Floyd 5, Manning 4.

Delano 57, Chavez 54, OT

DHS: Stout 4, Sanchez 15, Chavez 3, Madrigal 9, Ancheta 8, Orozco 8, Zepeta 2, Murillo 4, Ortega 4, Contreras 1.

CHS: Jimenez 4, Figueroa 16, Espinoza 9, Gregory 10, Sangha 6, Sotomeyer 7.

Third-place game

Chavez 44, Fresno-Hoover 34

CHS: Jimenez 3, Figueroa 5, Espinoza 14, Gregory 14, Sangha 6, Prieto 2.

HHS: Thompson 8, Z. Brown 4, Perez 2, Butler 4, M. Brown 3, Castano 4, Floyd 3, Manning 4, Lara 2.

Championship game

Tecachapi 50, Delano 31

THS (11-3): Garcia 10 (7 assists, 8 steals), Peacon 16, Gutierrez 2, Frey 8 (2 blocks, 12 rebounds), Simpson 4 (8 blocks, 6 rebounds), Cowee 10 (2 blocks, 21 rebounds).

DHS: Stout 9, Sanchez 4, Ancheta 1, Orozco 11, Murillo 4, Ortega 2.

All-tournament: Michelle Brown and Deja Manning, Hoover; Marissa Figueroa and Megan Gregory, Chavez; Jennifer Sanchez, Delano;Alyssa Garcia and Madison Frey, Tehachapi. MVP: Freshman Dani Peacon, Tehachapi.

Garces Holiday

Soccer Festival

Boys Elite-8

Quarterfinals

Pioneer Valley 4, Liberty 0

Clovis West 2, South Gate-South East 1 (2OT)

Golden Valley 2, South Gate 1

Centennial 1, Clovis-Buchanan 0

Consolation Semifinals

South East 1, Liberty 0

South Gate 1, Buchanan 0

Consolation Finals

South Gate 1, South East 1 (SGHS wins PK)

Buchanan 2, Liberty 1 (OT)

Championship Semifinals

Clovis West 1, Santa Maria-Pioneer Valley 0

Centennial 2, Golden Valley 1

Third Place

Pioneer Valley 4, Golden Valley 2

Division Championship

Centennial 2, Clovis West 1 (OT)

Boys Premier A

Quarterfinals

Bakersfield 2, Nipomo 1

Wasco 1, Frontier 1 (WHS wins PK)

West 3, Stockdale 0

San Luis Obispo 1, Mira Monte 0

Consolation Semifinals

Mira Monte 2, Stockdale 0

Nipomo 3, Frontier 2

Consolation Finals

Mira Monte 4, Nipomo 3

Stockdale 4, Frontier 2

Championship Semifinals

San Luis Obispo 1, West 0

Bakersfield 3, Wasco 1

Third Place

West 3, Wasco 0

Division Championship

Bakersfield 3, San Luis Obispo 2

Boys Premier B

Quarterfinals

Tulare Western 1, Fresno-SJ Memorial 1 (TWHS wins PK)

Arvin 4, Porterville-Monache 2

Farmersville 3, Independence 0

West Hills-Chaminade 4, Sanger 1

Consolation Semifinals

Monache 3, San Joaquin Memorial 0

Independence 5, Sanger 2

Consolation Finals

Monache 4, Independence 3

Sanger 3, San Joaquin Memorial 2

Championship Semifinals

Arvin 2, Tulare Western 1

Chaminade 1, Farmersville 0

Third Place

Farmersville 4, Tulare Western 0

Division Championship

Arvin 4, Chaminade 2

Boys Gold A

Quarterfinals

El Diamante 6, Ridgeview 1

Delano 6, East 0

Highland 3, Tulare-Mission Oak 0

McFarland 2, Atascadero 0

Consolation Semifinals

East 3, Ridgeview 0

Atascadero 4, Mission Oak 0

Consolation Finals

Atascadero 4, East 1

Ridgeview 4, Mission Oak 3

Championship Semifinals

Visalia-El Diamante 3, Delano 0

Highland 5, McFarland 0

Third Place

Delano 2, McFarland 0

Division Championship

Highland 3, El Diamante 0

Boys Gold B

Quarterfinals

Mammoth Lakes 7, Stockdale JV 0

Porterville 4, Cambria-Coast Union 1

South 5, Fresno-McLane 0

Morro Bay 3, Tulare Union 2

Consolation Semifinals

Coast Union 11, Stockdale JV 0

Tulare Union 3, McLane 1

Consolation Finals

Tulare Union 2, Coast Union 1

McLane 13, Stockdale JV 0

Championship Semifinals

Porterville 2, Mammoth Lakes 1 (2OT)

South 2, Morro Bay 1

Third Place

Morro Bay 2, Mammoth Lakes 1

Division Championship

South 2, Porterville 1

Boys Silver A

Quarterfinals

Liberty Madera 5, Woodlake 1

North 7, Las Plumas 0

Shafter 5, Garces 0

Tehachapi 8, Tranquillity 0

Consolation Semifinals

Woodlake 2, Oroville-Las Plumas 1

Tranquillity 4, Garces 3

Consolation Finals

Woodlake 3, Tranquillity 2

Las Plumas 4, Garces 2

Championship Semifinals

Liberty Madera 2, North 2 (LMHS wins PK)

Tehachapi 3, Shafter 2

Third Place

Shafter 4, North 0

Division Championship

Tehachapi 4, Liberty Madera 3 (2OT)

Boys Silver B

Quarterfinals

Bakersfield Christian 4, Frazier Mountain 3

Chavez 3, Visalia-Central Valley Christian 1

Mira Monte JV 2, Kennedy 1

Taft 7, Oakhurst-Sierra 0

Consolation Semifinals

Central Valley Christian 5, Frazier Mountain 2

Kennedy 6, Sierra 0

Consolation Finals

Central Valley Christian 3, Kennedy 2

Frazier Mountain d. Sierra

Championship Semifinals

Chavez 3, Bakersfield Christian 1

Taft 3, Mira Monte JV 1

Third Place

Bakersfield Christian 4, Mira Monte JV 1

Division Championship

Chavez 2, Taft 1

Boys Bronze

Friday

Wasco JV 1, Fresno Christian 0

Orcutt 5, Kern Valley 1

Bakersfield JV 10, Desert 1

Saturday

Bakersfield JV 4, University Prep 1

Orcutt 7 Fresno Christian 2

Kern Valley 9, Desert 0

Orcutt 6, University Prep 5 (2OT)

Bakersfield JV 2, Wasco JV 1

Fresno Christian 5, Desert 4

University Prep 6, Wasco JV 1

Kern Valley 4, Bakersfield JV 3

Division Champion

Bakersfield JV

Girls Elite-8

Quarterfinals

West Hills-Chaminade 3, Centennial 1

Tulare Union 2, Clovis West 0

Clovis North 1, Liberty 0

Fresno-Central 4, Stockdale 0

Consolation Semifinals

Centennial 2, Clovis West 0

Stockdale 3, Liberty 2

Consolation Finals

Centennial 1, Stockdale 0

Liberty 3, Clovis West 1

Championship Semifinals

Chaminade 6, Tulare Union 0

Clovis North 3, Central 1

Third Place

Central 4, Tulare Union 0

Division Championship

Chaminade 1, Clovis North 0

Girls Premier A

Quarterfinals

Garces 3, Bakersfield 0

Liberty Madera 2, Fresno- SJ Memorial 2 (LMHS wins PK)

Frontier 2, Highland 0

San Luis Obispo 2, Clovis East 0

Consolation Semifinals

Bakersfield 3, San Joaquin Memorial 0

Clovis East 1, Highland 0

Consolation Finals

Clovis East 3, Bakersfield 2

Highland 6, San Joaquin Memorial 0

Championship Semifinals

Liberty Madera 2, Garces Memorial 1

Frontier 2, San Luis Obispo 0

Third Place

Garces 1, San Luis Obispo 0

Division Championship

Frontier 1, Liberty Madera 0

Girls Premier B

Quarterfinals

Madera 1, Visalia-Central Valley Christian 0 (2OT)

Sanger 2, Ridgeview 0

Tulare Western 3, Independence 1

Atascadero 3, Fresno-Edison 2

Consolation Semifinals

Central Valley Christian 0, Ridgeview 0 (CVC wins PK)

Edison 1, Independence 1 (EHS wins PK)

Consolation Finals

Edison 1, Central Valley Christian 0

Independence 1, Ridgeview 1 (IHS wins PK)

Championship Semifinals

Sanger 2, Madera 0

Tulare Western 4, Atascadero 3

Third Place

Atascadero 3, Madera 2

Division Championship

Sanger 1, Tulare Western 0

Girls Gold A

Quarterfinals

St. Joseph 7, Golden Valley 0

Sutter 5, Tehachapi 2

Bakersfield Christian 5, Visalia-Mt. Whitney 4

Tulare-Mission Oak 5, Paso Robles 1

Consolation Semifinals

Tehachapi 5, Golden Valley 1

Paso Robles 5, Mt. Whitney 2

Consolation Finals

Paso Robles 5, Tehachapi 1

Mt. Whitney 6, Golden Valley 1

Championship Semifinals

St. Joseph 4, Sutter 0

Mission Oak 6, Bakersfield Christian 1

Third Place

Sutter 2, Bakersfield Christian 1

Division Championship

St. Joseph 6, Mission Oak 0

Girls Gold B

Quarterfinals

Mira Monte 2, Mammoth Lakes 1

Winters 4, Wasco 3

Morro Bay 4, West 1

Foothill 4, South 2

Consolation Semifinals

South 2, West 1

Wasco 4, Mammoth Lakes 2

Consolation Finals

Wasco 4, South 2

West 3, Mammoth Lakes 0

Championship Semifinals

Foothill 1, Morro Bay 0

Winters 4, Mira Monte 2

Third Place

Mira Monte 1, Morro Bay 0

Division Championship

Foothill 2, Winters 0

Girls Silver A

Quarterfinals

Stockdale JV 2, Antelope Valley 1

East 3, Burroughs 1

Frazier Mountain 1, Delano 0

Farmersville 5, Las Plumas 0

Consolation Semifinals

Burroughs 3, Antelope Valley 2

Delano 1, Las Plumas 0

Consolation Finals

Burroughs 1, Delano 0

Antelope Valley 5, Las Plumas 0

Championship Semifinals

East 5, Stockdale JV 0

Frazier Mountain 2, Farmersville 0

Third Place

Stockdale JV 2, Farmersville 0

Division Championship

East 3, Frazier Mountain 0

Girls Silver B

Quarterfinals

Kern Valley 1, Chavez 0

Fresno Christian 4, Arvin 1

Coast Union 3, McFarland 2

Taft 6, Rosamond 1

Consolation Semifinals

Chavez 2, Arvin 1

McFarland 7, Rosamond 0

Consolation Finals

McFarland 2, Cesar Chavez 0

Arvin 2, Rosamond 0

Championship Semifinals

Kern Valley 0, Fresno Christian 0 (KVHS wins PK)

Coast Union 2, Taft 1

Third Place

Taft 3, Fresno Christian 2

Division Championship

Coast Union 2, Kern Valley 0

Girls Bronze

Friday

Orcutt 4, Desert 1

Kennedy 4, Paramount Bard 0

Saturday

Desert 5, Paramount Bard 0

Kennedy 3, Orcutt 2

Orcutt 10, Paramount Bard 0

Kennedy 3, Desert 0

Division Champion

Kennedy

Girls JV Elite

Friday

Frontier JV 7, Wasco JV 0

Tulare Union JV 2, Liberty JV 0

San Luis Obispo JV 4, Garces Memorial 0

Saturday

Garces Memorial JV 2, Wasco JV 1

San Luis Obispo JV 2, Liberty JV 1 (OT)

Frontier JV 4, Tulare Union JV 2

Liberty JV 4, Wasco JV 0

Tulare Union JV 4, Garces Memorial 0

Frontier JV 3, San Luis Obispo JV 1

Division Champion

Frontier JV

Have something to share? Comment on this story

Bakersfield.com Daily Deal!

Valley Comedy

Daily Deal

50% off Comedy Show Tickets

Value
$10
% Off
50%
You Save
$5
1 Bought
Buy Now! See more deals
What do you think?